
W ostatnich latach branża fotowoltaiczna w Polsce doświadczyła intensywnego rozwoju. Instalowanych było nawet kilkaset tysięcy systemów fotowoltaicznych miesięcznie w okresie największego boomu. Jednak w 2022 roku nastały zmiany w postaci wprowadzenia nowego systemu rozliczeń prosumentów, net-billing, zastępującego wcześniejszy net-metering dla instalacji zgłoszonych po 31 marca 2022 r. Ten krok budził obawy co do przyszłości rynku fotowoltaicznego w Polsce, które znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistych wydarzeniach, prowadząc do upadku wielu mniejszych firm lub ich absorpcji przez większych graczy. W niniejszym artykule analizujemy trendy przewidywane na 2024 rok, zastanawiając się, jakie zmiany nas czekają i w jaki sposób wpłyną one na korzystanie z energii słonecznej w kraju.
Zmiana sposobu rozliczania nadwyżek energii
Najważniejszą zmianą, która wejdzie w życie w lipcu 2024 roku, jest nowy sposób rozliczania nadwyżek energii elektrycznej dla prosumentów działających w systemie net-billing. W aktualnym systemie nadwyżka energii jest odsyłana do sieci i przeliczna na wartość pieniężną w złotówkach, w cenie RCEm (Rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej), którą co miesiąc publikuje operator rynku informacji energii – Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). W nadchodzącej zmianie wchodzącej w życie 1 lipca 2024 roku będzie obowiązywać rozliczenie godzinowe, czyli inaczej mówiąc dynamiczne. Wartość energii wprowadzonej do sieci będzie ustalana według ceny giełdowej godzinowej. Cenę będzie wyznaczał operator rynku informacji energii (PSE).
Zmiany w użytkowaniu Instalacji fotowoltaicznej
Aby skutecznie wykorzystać instalację fotowoltaiczną w 2024 roku, zalecam trzy kluczowe podejścia:
Po pierwsze, warto skupić się na autokonsumpcji, czyli korzystaniu z energii w czasie największej produkcji. Zachęcamy do używania urządzeń elektrycznych w ciągu dnia, gdy system fotowoltaiczny pracuje na pełnych obrotach. Dodatkowo, warto wykorzystywać urządzenia, które można zaprogramować lub włączyć zdalnie, aby efektywnie zużywać energię dokładnie wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna.
Po drugie, inwestycja w magazyn energii staje się coraz bardziej istotna, zwłaszcza teraz, gdy staje się niemal koniecznością. Dzięki magazynowi energii można przechowywać ją na kilka godzin i zużywać bezpośrednio w domu, zamiast sprzedawać ją do sieci w okresach największej produkcji po niższych stawkach. Jest to skuteczny sposób na maksymalizację oszczędności.
Po trzecie, przy montażu magazynu energii zalecamy również inwestycję w system zarządzania energią domową, na przykład HEMS/EMS. Taki system umożliwia efektywne zarządzanie przechowywaną energią, optymalizację jej wykorzystania zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem i dalsze minimalizowanie kosztów. To trzy kluczowe kroki do efektywnego użytkowania instalacji fotowoltaicznej w nowych realiach.
Program Mój Prąd – Kolejna Edycja!
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada kolejny nabór w programie Mój Prąd, który będzie uruchomiony w tym roku. Obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) intensywnie pracuje nad rozliczeniem wniosków z poprzedniej edycji (piątej). Inwestorzy oraz branża fotowoltaiczna z niecierpliwością oczekują szczegółowych informacji dotyczących otwarcia kolejnego naboru.
Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, magazyny energii stają się priorytetem kolejnej edycji, a ich obecność będzie obligatoryjna do pozyskania dofinansowania! Czytając słowa Pani Eweliny Steczkowskiej, rzeczniczki prasowej NFOŚiGW w odpowiedzi dla redakcji Glob Energia:
“Należy mieć na uwadze, że instalacje fotowoltaiczne nie umożliwiają całkowitego pokrycia zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną w każdej godzinie doby – dlatego też w ramach planowanego programu obligatoryjnie wsparcie uzyskają przydomowe magazyny energii elektrycznej. Instalacje PV wraz z magazynem energii elektrycznej pozwolą na efektywne wykorzystywanie wytworzonej energii elektrycznej na potrzeby własne, dlatego w kolejnym naborze wniosków o dofinansowanie będzie to priorytet.“
Magazyny energii będą kluczowym elementem wsparcia w Moim Prądzie 6.0
Wirtualny Prosument – Nowe Możliwości
Od 2 lipca 2024 roku, wprowadzona zostanie możliwość zostanie wirtualnym prosumentem i korzystać z dobrodziejstw odnawialnych źródeł energii, nawet jeśli zamieszkuje w bloku lub nie ma możliwości zainstalowania własnej instalacji fotowoltaicznej. Ale jak to dokładnie działa? Dzięki temu rozwiązaniu, osoby z ograniczeniami lokalizacyjnymi lub technicznymi mogą nabyć udziały w energii produkowanej przez instalacje Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), zlokalizowane poza miejscem zamieszkania. To niezwykła okazja zarówno dla mieszkańców bloków, którzy nie muszą montować modułów na balkonach żeby korzystać z produkowanej przez fotowoltaikę energii ale jak i tych, którzy nie mają możliwości technicznych montażu instalacji na w obrębie swojego domu i czerpać korzyści z energii ze źródeł odnawialnych. Warto podkreślić, że ta zmiana idzie w parze z wdrożeniem Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE), zapewniając precyzyjne rejestrowanie przepływów energii z funkcji prosumentów wirtualnych.
Podsumowanie
Rok 2024 przynosi wiele zmian w zakresie fotowoltaiki, które będą istotne dla przyszłych inwestorów. Od nowego sposobu rozliczania energii, przez programy dofinansowania, po możliwość zostania prosumentem wirtualnym – to wszystko składa się na dynamicznie zmieniający się krajobraz fotowoltaiki w Polsce. Warto być na bieżąco z tymi zmianami, aby maksymalizować korzyści płynące z inwestycji w odnawialne źródła energii.
0 komentarzy